A+ A A-

Podwójne świętowanie

Jawor świętował 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla mieszkańców naszego miasta jest to święto o podwójnej wartości, gdyż oznacza jednocześnie dzień patrona – świętego Marcina z Tours. Obchody rozpoczęły się tuż po godzinie 11, kiedy oficjalne delegacje władz miasta i powiatu, jaworskich stowarzyszeń, organizacji, służb mundurowych, ugrupowań politycznych i placówek oświatowych złożyły kwiaty pod znajdującym się w rynku Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego i Zwycięstwa nad Faszyzmem.

Wśród składających wiązanki nie zabrakło delegacji naszego stowarzyszenia. Następnie w kościele świętego Marcina odbyła się msza św., po której na placu przykościelnym licznie przybyli  widzowie obejrzeli  spektakl teatralny w wykonaniu grupy aktorów działających przy Jaworskim Ośrodku Kultury.

Inscenizacja przedstawiała scenkę z życia świętego Marcina, z uwzględnieniem chwili podarowania przez świętego kawałka szaty ubogiemu żebrakowi.  W skład grupy odgrywającej scenę wchodzili Weronika Kabylska, Zuzanna Nowak, Marcin Nowak, Kaja Stasiura, Klaudia Makuch, Paulina Romaniuk, Patryk Wełyczko i Joanna Janiak. Plenerowy program artystyczny zakończył koncert zespołu Albertówka, a wszyscy zebrani mieli okazję spróbować świętomarcińskich rogali, którymi ze swego rumaka częstował sam święty Marcin – Zbigniew Pawlaczek.
Po godzinie 16 w Teatrze Miejskim odbyła się oficjalna akademia upamiętniająca drogę Polaków do niepodległości i wartości, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju. Program artystyczny rozpoczął występ kwartetu klarnetowego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego z udziałem stypendysty Miasta Jawora – Sławomira Zawadzkiego, po którym wystąpili uczniowie z Gimnazjum nr 2 z przygotowanym na tę okazję montażem słowno - muzycznym.
Tradycji stało się zadość na koniec akademii, kiedy oficjalnie wręczono tegorocznemu Honorowemu Obywatelowi Miasta Jawora – Henrykowi Antkowiakowi statuetkę świętego Marcina i pamiątkowy dyplom. Były kwiaty i życzenia, a atmosferę święta podkreślił występ działającego przy JOK-u zespołu „59-400”.
Po uroczystości w teatrze miejskim w Muzeum Regionalnym otwarta została nowa wystawa - kolekcji białej i palnej broni ze zbiorów jaworskiego hobbysty Jana Karło. Pisze o niej szerzej Jan Pacak.
Angelika Kruszelnicka - Nowa Gazeta Jaworska

blue green orange red

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Copyright by AZYL Jawor 2012-2016. All rights reserved.